avaleht : matkad : reisipäevikud : tähtis teada : pildid : ajalugu : kontakt
- Mida selga panna?

- Päike ja kajakimatk

- Magamiskoti valik

- Kui kajak läheb ümber

- Igaüheõigus

- Juhised looduses liikujale

Kui kajak läheb ümber

Kui plaanid minna kajakiga merele, siis see on kõige lihtsam viis kuidas ümbermineku korral paati tagasi saada. See ei ole keeruline ning niimoodi toimides saab sinu matk jätkuda.Kui sa ei oska veel eskimo pööret ega pole võimeline üksi paati tagasi saama, siis ei tohiks sa minna rannast kaugemale, kui suudaksid probleemideta kaldani ujuda.

Võimaluse korral peaks sul olema vähemalt üks kaaslane ja peaksite olema seda manöövrit varem harjutanudKui oled ümber läinud siis peaks su kaaslane liikuma oma kajakiga sinu paadi otsa juurde nagu “T”, parima stabiiluse saavutamiseks. Ise ujud kajaki teise otsa.Üheskoos keerate te kajaki õigetpidi nii kiiresti kui võimalik. Kui vesi on suhteliselt rahulik siis on mõistlik üritada kajakk kohe kohapeal veest tühjendada. Kui see ei õnnestu siis on oluline võimalikult kiiresti paati saada et vesi välja pumbatavõi kiiresti kaldale aerutada.Seejärel peab sõber liikuma sinu kajaki kõrvale ja sellisel viisil rajama stabiilsema “parve” – või katamaraani – vajutades mõlad paatide tekile ja samaaegselt hoides ümberläinud kajaki cockpiti servadest kahe käega kinni.Sellisel viisil on sinu hea kamraad rajanud stabiilse platformi. Sina liigud oma kajaki ahtrisse, kahe kajakki vahele. Haarad mõlema käega, mõlema kajaki välisservadest ja üks jalg korraga tõstad end oma kajaki ahtritekile ja sealt edasi cockpitti.Kui oled jalad juba cockpitti saanud, siis on paras aega ka ülejäänud keha kajaki tekile vinnata, samaaegselt cockpitti vingerdades. Tähtis on hoida raskuskese nii madalal kui võimalik, et mitte jälle ümber minna ja ka oma kaaslast kaasa tõmmata. Tavaliselt pole meri ümberminemise ajal just peegelsile.Kui kajakk on endiselt veega täitunud siis on just nüüd paras aeg seda tühjaks pumbata või svammi kasutades tühjaks imeda, sõber samaaegselt kajakki servadest toetades ja üksteise vastas hoides.

Kui lained on väga kõrged siis on esmalt oluliseim kinnitada põll ja proovida pumbata serva ja põlle vahelt või võimaluse korral kaldale aerutada. Ei tohi unustada et veega täitunult on kajakk üsna ebastabiilne.Nüüd jätkub matk pisut märjana, või kaldale riideid vahetama.
oü Multisport  |  info@kajakimatkad.ee  |  +372 5012872